Зв'язок з нами

Події

Лікарка пояснила, кому не варто вакцинуватися AstraZeneca

Лікарка пояснила, кому не варто вакцинуватися AstraZeneca

Вакцина (Фото: Pixabay)

Опубліковані два наукових дослідження, що встановлюють причинно-наслідковий зв’язок між вакциною AstraZeneca проти коронавірусу і важкими тромботичними ускладненнями.

Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написала лікарка-інфекціоністка, докторка медичних наук, професорка, заслужена лікарка України Ольга Голубовська.

За її словами, автори обидвох статей приходять до одного висновку – ці незвичайні важкі явища, що супроводжуються тромбоцитопенією, викликані помилковими антитілами, спрямованими проти фактора 4 (антигепариновий) тромбоцитів (PF4), який викликає їх масивну агрегацію, тромбоз і призводить до зниження кількості тромбоцитів в інших місцях, що призводить зі свого боку до кровотечі.

Отже, у пацієнтів може бути як важкий тромбоз, так і сильна кровотеча. Тромбоцитарний фактор 4 розташований на поверхні тромбоцитів, і, зв’язуючись із гепарином, призводить до утворення антитіл, що викликають їхню активацію, агрегацію і руйнування, – пояснила лікарка.

Водночас Ольга Голубовська зазначила, що синдром дуже схожий на добре відому гепарин-індуковану тромбоцитопенію (ДІП), яка діагностується й лікується аналогічно стану, що розвивається після вакцинації, – введенням внутрішньовенних імуноглобулінів (ВВІГ) й антикоагулянтів. Синдром, пов’язаний із вакциною, отримав назву індукованої вакциною імунної тромботичної тромбоцитопенії (VITT).

Читайте також

У МОЗ повідомили, кому не варто вакцинуватися від коронавірусу

ВООЗ не виявила зв'язку між COVID-вакциною AstraZeneca та тромбозом

Окрім цього лікарка розповіла, що різні країни дали різні рекомендації щодо використання вакцини після того, як почали з’являтися повідомлення про ці важкі реакції. Наприклад, Норвегія та Данія повністю призупинили використання вакцини. Водночас багато інших європейських країн обмежили її використання особами старше 55 або 65 років, оскільки в літніх людей було менше випадків цього ускладнення. Нині Великобританія рекомендує використовувати альтернативну вакцину людям молодше 30 років.

Ведуться дискусії про те, що помилкове антитіло виробляється на S-білок вірусу, оскільки частина його структури нагадує молекулу PF4. Поки дані свідчать про те, що це антитіло, яке реагує не перехресно.  І це фантастична новина для програми вакцинації, оскільки означає, що постраждали не всі вакцини, – зазначила вона.

Також, за словами лікарки, наразі FDA і CDC рекомендували призупинити використання вакцини Johnson & Johnson COVID-19 після повідомлень щодо тромбів у пацієнтів, які отримали щеплення (6,8 мільйона доз і 6 зареєстрованих випадків тромбозу).

Лікарка також пояснила, кому не варто вакцинуватися індійською вакциною AstraZeneca.

Насамперед за словами Голубовської, треба розуміти, що, ймовірно, у цих же людей, у яких розвивається подібний стан, є підвищений ризик важкого перебігу COVID-19. З тими ж ускладненнями, але з більшою ймовірністю.

Від вакцинації людям, молодшим 30 років, необхідно утриматися. Також розробити рекомендації для населення, на що звертати увагу, якщо виникне зміна самопочуття після вакцинації, особливо біль в кінцівках, животі, головний біль, запаморочення тощо,- наголосила вона.

Голубовська переконана, що вакцинувати імунних осіб недоцільно, тим більше в таких умовах. Щоб уникнути “непотрібних, нічим невиправданих ризиків”.

Всі неімунні, які не хворіли, або люди, котрі давно перехворіли (понад шість місяців) без антитіл повинні бути вакциновані, – підсумувала вона.

Контекст. Австрійська влада 7 березня повідомила, що не використовуватиме одну партію вакцини AstraZeneca, поки не будуть розслідувані випадки смерті однієї людини й захворювання у другої.

Після вакцинація померла 49-річна жінка від проблем згортання крові. У 35-річної жінки розвинулася тромбоемболія легеневої артерії, але вона одужує.

В Естонії, Данії, Таїланді та Румунії також тимчасово припинили використання цієї вакцини через смерті, пов’язаних з утворенням тромбів.

Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА) визнає існування зв’язку між вакциною від коронавірусу британсько-шведської компанії AstraZeneca і випадками тромбозу.

У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що утворення тромбів після щеплення вакциною проти коронавірусу AstraZeneca “вважається ймовірним, але не підтвердженим”.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.