Зв'язок з нами

ПОЛІТИКА

П’ять вбивць рейтингу президента. Що може знищити Зеленського вже до кінця 2021 року

П'ять вбивць рейтингу президента. Що може знищити Зеленського вже до кінця 2021 року

Володимир Зеленський Фокус

Те, що завищені очікування від Володимира Зеленського неминуче обернуться розчаруванням, було зрозуміло ще на початку 2019 року. Але не минуло й двох років роботи глави держави, як його рейтинг обвалився навіть більш швидкими темпами, ніж передбачалося. За даними опитування групи “Рейтинг” від 5 січня, якби вибори президента пройшли зараз, за Зеленського проголосували б всього 26,2% українців.

Тобто кількість прихильників президента скоротилася майже втричі. А незабаром і така цифра може стати для президента недосяжною. Навіть сам Володимир Зеленський це розуміє: він заявляв, що 2021 рік для нього буде навіть складнішим, ніж 2020-й.

Розповідаємо про 5 головних проблем, які можуть добити рейтинг президента в році, що настав.

Провал боротьби з коронавірусом

Публікація дорожньої карти вакцинації українців від коронавірусу розвіяла останні надії на те, що масова вакцинація все ж може відбутися в 2021 році. Цього року на вакцину зможуть розраховувати лише медики, які працюють з коронавірусними хворими, і військові в ООС. Потім вакцинувати будуть літніх людей, інших медиків, чиновників. Черга працездатних громадян настане тільки в 2022 році – якщо масову вакцинацію дійсно вдасться організувати.

“У масову вакцинацію вже в лютому 2021 року я слабо вірю. Швидше за все, вона буде розтягнута в часі як мінімум до кінця року, а як максимум – до кінця 2022-го. Таким чином, українці ризикують стати заручниками ситуації”, – розповіла 112.ua президент асоціації медичного туризму Віолетта Янишевська.

Українці опиняться обмеженими в правах бути здоровими, хоча на даний момент не відомо навіть, скільки всього вакцин необхідно Україні. І в Кабміні це прямо підтверджують.

З урахуванням того, на якому етапі знаходяться закупівлі вакцини, стає очевидно, що протягом найближчих двох років охопити вакциною половину населення України, як це планує уряд, не вдасться. Виходячи з обсягу закупівлі Sinovac і тієї кількості вакцин, які ми повинні отримати за програмою COVAX, ми зможемо провакцинувати всього 9 мільйонів чоловік. При цьому від забезпечення супутником V Зеленський відмовляється, штовхаючи українців на поїздку в РФ, де вакцина набагато доступніша.

Крім того, гостро стоїть і питання безпеки тих вакцин, які пропонує українцям Зеленський. Наприклад, він називає Sinovac “надійною вакциною для життя”, хоча тести в Бразилії показали лише 60% її надійності. Безпека інших вакцин, які найближчим часом отримає Україна – теж під питанням, адже всі необхідні дослідження ще не провели.

Вакцинний когнітивний дисонанс і неефективні карантинні обмеження, які час від часу впроваджує команда Зеленського в Кабміні, не дивлячись на відсутність достовірних даних про захворюваність населення, а також – профанація забезпечення клінік необхідним обладнанням, неминуче спровокують в 2021 році хвилю розчарування в українському президенті.

Продовження бойових дій на Донбасі

План Зеленського щодо врегулювання конфлікту на Донбасі швидше мертвий, ніж живий. Переговори з Росією щодо Донбасу зайшли в глухий кут. Їх просто немає. Колишні домовленості про закріплення в українському законодавстві особливого порядку місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей, а також про включення в законодавство “формули Штайнмаєра”, командою Зеленського ігноруються.

У грудні Верховна Рада продовжила дію Закону України Про особливий порядок місцевого самоврядування в Донбасі до кінця 2021 року, але в ньому так і не зафіксували особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей. Київ продовжує наполягати на тому, щоб вибори провели тільки після передачі Україні контролю над російсько-українським кордоном, незважаючи на те, що Мінські угоди передбачають зворотний порядок дій.

Ситуація, фактично, заморожена. З коментарів Зеленського з цього питання випливає, що надалі нам не варто чекати ніяких зрушень, крім, хіба що, спроб Києва змінити Мінські угоди. А на це, в свою чергу, не піде Росія. Ну, а якийсь план “Б”, про який згадував Зеленський в грудні, на думку експертів, означає силовий сценарій. Очевидно, що цей варіант вирішення проблеми не приведе нас до миру.

Тому для України мир на сході в 2021 році залишається недосяжним при існуючій політиці.

Анонсований Україною новий обмін полоненими з “ДНР” і “ЛНР”, теж, мабуть, відкладається в часі. Уповноважений з прав людини в Україні Людмила Денисова говорила, що передача може відбутися 20-21 січня. Але віз і нині там.

Представники так званих “Д/ЛНР” кажуть, що звільнені Україною особи моментально потрапляють в міжнародний розшук і повторно затримуються. Також вони вказують на численні невиконання домовленостей українською стороною. Поки нічого не дає нам можливості вважати, що в 2021 році підходи зміняться.

Договорняки з Порошенком

Не дивно, що передвиборне гасло партії президента “Весна прийде — саджати будемо” вже давно викликає у них сміх, а то й зовсім – роздратування. У вкрай гострому для суспільства питанні корупції за час президентства Зеленського істотних зрушень так і не було. Генпрокурор Ірина Венедіктова розповідає, що минулого року до судів направили майже на 40% більше кримінальних проваджень з обвинувальними актами. Однак статистику засуджених через корупцію вона не наводить. За два роки гучних кейсів посадок корупціонерів, які здійснюють розкрадання в особливо великому розмірі, ми так і не побачили.

Більш того, Венедіктова, не соромлячись, заявляє, що корупція в 2020 році принесла країні у вісім разів більше збитків, ніж в 2019 році, – 278 млн грн. При цьому потрібно розуміти, що ця цифра не відображає реальності.

Чи буде Генпрокурор відправлена у відставку – питання, яке знову і знову виникає на порядку денному. Але насправді це не настільки важливо, адже ефективність боротьби з корупцією залежить не тільки від неї. Необхідна повноцінна реформа правоохоронної системи, яку від президента ми поки так і не дочекалися.

Експерти стверджують, що на зміну ситуації немає особисто волі Зеленського. На це, на їхню думку, вказують систематичні “договорняки” президента з Петром Порошенком, який все ще не був засуджений у жодній відкритій проти нього кримінальній справі.

Так що висока ймовірність, що в 2021 заломлення тренда ми не побачимо, і питання боротьби з корупцією знову буде підвішене в повітрі. При цьому Цього разу імітація Зеленським “режиму Лукашенка” вже навряд чи йому допоможе.

Команда злодіїв і шахраїв

Не секрет, що рейтинг Зеленського підривають неефективні чиновники. Президент говорив, що склад Кабміну буде змінюватися доти, доки “біля керма” не стануть професійні міністри. Також в експертному середовищі звучали припущення про дострокові вибори до Верховної Ради. В інтересах підтримки рейтингу Зеленського – змінити команду в обох інстанціях.

Але, якщо Кабмін він може і змінити, то дострокові вибори у Верховній Раді – це палиця з двома кінцями. З одного боку, відсутність цих виборів загрожує ще більшою втратою рейтингу, адже “Слугу народу” неминуче асоціюють з президентом. З іншого боку, проведи він їх, монобільшості йому більше не бачити.

Якби дострокові вибори відбулися зараз, партія “Слуга народу”, за даними грудневого опитування Соціологічної групи “Рейтинг”, зібрала б всього 21,1% підтримки. При цьому за партію “Опозиційна платформа – За життя” готові проголосувати 17,3%, за “Європейську солідарність”– 15,2%, за “Батьківщину” – 10,9%. КМІС же і зовсім говорить, що ОПЗЖ вже перегнала “слуг” – поки на 2%.

Багато з обіцяного Зеленським пакету законопроєктів благополучно перекочували з 2019 в 2021 рік. Це й ініціатива про всеукраїнський референдум, про легалізацію медичного канабісу, про дозвіл на вогнепальну зброю.

Хоча в команді напружені до межі суперечності, про які не говорив тільки ледачий, і депутати голосують все менш злагоджено, президенту набагато простіше користуватися одностайністю тих 200 з гаком депутатів, які ще підлягають всім вказівкам від партії, і додати собі балів виконанням старих обіцянок.

Але, як би там не було, дистанціюватися від слуг Зеленському не вийде, і всі “косяки”, які вони будуть здійснювати в 2021 році, неминуче відбиватимуться на його рейтингу.

Високі тарифи і нажива на зубожінні народу

Питання тарифів і забезпечення громадян – звичайно, чисто юридично, не в сфері відповідальності Зеленського. Але він, ще будучи кандидатом в президенти, взяв на себе відповідальність за зростання добробуту українців, а також – неодноразово підтверджував свою соціальну позицію під час введення карантинних обмежень.

Однак істотної підтримки на карантині громадяни так і не дочекалися. Крім кредитів під 5-7-9%, якими зуміли скористатися лише 0,005% підприємців, були впроваджені тільки кредитна відстрочка і мізерна допомога з безробіття. Реального працевлаштування “Велике будівництво” не дало, мораторій на перевірки бізнесу працював лише частково. Економічні експерти припускають, що в 2021 році навіть ця допомога буде урізана.

Зеленський активно піариться на зростанні мінімальної зарплати до реального прожиткового мінімуму. Однак більшість виборців розуміє, що мінімальна зарплата, яка істотно не впливає на добробут українців. Обсяг середньої зарплати вона вгору не підтягне, а тільки збільшить податки.

При цьому закладений в бюджет прожитковий мінімум приблизно в два рази менше реального прожиткового мінімуму, що вже само по собі парадоксально. А адже саме до цього показника прив’язані всі соцвиплати. Так що рости в 2021 році вони будуть лише інфляційно.

Зате тарифи на газ і його доставку, а також – електрика, збільшаться істотно: вони заморожені тільки до березня. На субсидії при цьому надії немає. У держбюджеті на 2021 рік їхній обсяг урізали. Мало того, МВФ ставить умовою для отримання чергового траншу ще й скорочення на 2022 рік. Зеленський же, як ми пам’ятаємо, проти МВФ виступав лише в серіалі “Слуга народу”, а як тільки став президентом – завжди йшов на поводу у кредиторів. Малоймовірно, що і тепер він змінить свою політику.

Крім цього, в Раді також буде слухатися законопроєкт, який надасть можливість конфіскувати житло за борги по ЖКГ. Так що вже незабаром можна очікувати нову хвилю протестів, які істотно підсікатимуть рейтинг президента – якщо він, звичайно, вчасно не подбає і не піде на чергові комунальні “напівзаходи”.

***
А раз “хліба” не буде, ставку в підтримці рейтингу президента роблять на “видовища”. Зокрема, Зеленський розповів про масштабні плани на святкуванні Незалежності України.

“Йде символічний рік – 30-річчя нашої незалежності, це підйом духу, є чим пишатися. Вважаю, що ми зробимо велике свято, у нас багато ідей. Думаю, що приїде багато іноземних лідерів, які поважають Україну”, – повідомив Зеленський.

Це ще більше доводить, що в умовах повної політичної імпотенції Зеленський перетвориться на “англійську королеву”. Але миритися з цим українці не стануть. Обурення від обману очікувань накопичується і перетворюється на бомбу сповільненої дії, яка неминуче “рвоне” ще до кінця 2021 року.

Джерело

Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.